Otevírací doba prodejny v Kostelci nad Labem: Po-Čt 9:00 - 12:00 / 12:30 - 17:00; Pá 8:30 - 12:00 / 12:30 - 16:00

Drhání - technika MACRAMÉ

Vše pro Vaše tvoření, když se rozhodnote pro techniku DRHÁNÍ.

Drhání neboli makramé je technika vázání nití a šňůrek, kterou se zhotovují prolamované plošné textilie.

Historie drhání:

Za místo původu drhání se pokládají arabské země. Slovo makramé je odvozeno od arabského „migramah“ (třáseň) nebo od tureckého „magrama“ (vyšívaný šáteček). Nejstarší odkaz na makramé se nachází již na jednom asyrském reliéfu. Do Evropy přinesli drhání Maurové přes Španělsko asi v 13. století.

Původně se vázaly třásně z osnovních nití odstávajících na hotových kobercích, ve středověku se drháním zhotovovaly z jemných lněných nebo i hedvábných nití krajky. Asi od začátku 20. století se váže makramé ze šňůrek nebo z hrubších nití na vyšívání. Materiál se také kombinuje s kuličkami, perlami, prstenci apod. Obzvlášť ve druhé polovině 20. století se drhání rozšířilo jak v Evropě tak i v severní Americe jako hobby.

Techniky vázání:

Nejjednodušší je vázání s plochým a žebrovým uzlem. K dalším patří např. babskýtkalcovskýkroužkovacířetízkový nebo frivolitkový, složitější je např. japonskýčínský, turecký nebo josefínský uzel.

 

Více zajímavého o drhání můžete dočíst ze zdroje, kde jsme čerpali zajímavosti o technice drhání na webu https://cs.wikipedia.org/wiki/Drh%C3%A1n%C3%AD.

 

Nejprodávanější

  • Řadit dle:
  • 233 položek celkem

Stránka 1/4

Další produkty
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.