Čepice copánková se zahnutým lemem a s bambulí

Čepice copánková se zahnutým lemem

 

Jehlice, kruhové: na lem č. 4, dále č. 5.

Příze: Drops, Baby merino, dvojitě (klubíčko 50 g, 175 m)

Spotřeba: cca 120 g, tedy dvě klubíčka a něco.

Dále je potřeba jehla na zapošití, bambule.

Velikost: cca 8 – 12 let.

Rozměry:

  • Délka čepice viz foto cca 24 - 25 cm
  • Jednoduchá šířka v lemu cca 18 cm, lem je ale velice pružný, lze jej natáhnout téměř na dvojnásobek).

 

 

Postup:

Na jehlice č. 4 nahodíme 96 oček, spojíme do kruhu. Označíme si začátek. Pleteme v kruhu střídavě hladce a obrace, tedy pružným vzorem asi 40 řad (cca 14 cm).

Markery si rozdělíme pleteninu na 4 oddíly, tj. 24 oček (dále na 9 a 15 oček na křížení). Vezmeme jehlice č. 5.

  1. řadu nebo první z nákresu začínáme oddílem s 9 oky a to okem obrace na oku, kde jsme ve 40. řadě pletli hladce viz nákres řada 1 a 0. Umístíme marker jako začátek řady. [Upleteme 4 oka obrace, 1 oko hladce, 4 oka obrace (toto oko hladce nasedá na oko hladce z předchozí řady). Dále v oddílu s 15 oky budeme přidávat na 18 ok. Tedy 5 ok hladce, přidat 1 oko, 4 oka hladce, přidat 1 oko, 4 oka hladce, přidat 1 oko, 2 oka hladce]. Opakujeme do konce řady, tedy 4 krát.

V sudých řadách nepleteme v oddíle s 9 oky oko hladce, ale pouze ho sejmeme, tedy pravou jehlicí píchneme zezadu (jako zprava) za přední nit a očko tak jen přetáhneme na pravou jehlici (v nákresu označeno jako „v“).

 

Křížení: v oddíle s 18 oky křížíme “copánky“

V řadách 7, 21 a 35 odložíme 6 ok na pomocnou jehlici, která zůstává před stávající pleteninou, upleteme hladce dalších 6 ok, oka z pomocné jehlice vrátíme zpět na levou jehlici a tyto oka upleteme hladce, hladce upleteme dalších 6 ok.

V řadách 14 a 28  upleteme 6 ok hladce, 6 ok odložíme na pomocnou jehlici, která zůstává za stávající pleteninou, upleteme hladce dalších 6 ok, oka z pomocné jehlice vrátíme zpět na levou jehlici a tyto oka upleteme hladce.

Toto může jít trochu hůře:-)

 

Splétání oček:  “^“

v oddílech s 9 oky se jedná o řady 40, 43 a 46. Spleteme obrace.

(Nejdříve si můžeme srovnat očka: za zadní nit zezadu přehodíme na pravou jehlici 1 oko, 2. oko.; za přední nit zezadu přehodíme tyto očka zpět na levou jehlici a spleteme obrace).

 

V oddílech s 18 oky splétáme klasicky hladce, rovnou. Pozor hlavně v řadě 42, kdy zároveň splétáme očka a vytváříme křížení. Tedy 2 oka hladce, 2 spleteme a ještě 2 spleteme, na pomocnou jehlici odložíme 6 ok, dozadu za pleteninu, další 2 oka spleteme a ještě 2 spleteme, 2 oka upleteme hladce, na levou jehlici vrátíme oka z pomocné jehlice, která upleteme a to tak že 2 oka spleteme a ještě 2 spleteme, 2 oka upleteme hladce.

 

Pro Háčkování s.r.o.

 

DROPS Baby Merino https://www.prohackovani.cz/baby-merino--drops/

Bambule https://www.prohackovani.cz/bambule/

Jehlice https://www.prohackovani.cz/jehlice-kruhove-40-cm/