Z hrníčku stojánek - mávnutím háčku

Háčkování je skvělý způsob, jak dodat běžným předmětům osobitý a stylový vzhled. Tento návod vám ukáže, jak obháčkovat hrníček, který poslouží jako originální stojan na tužky.

Takový stojan nejenže zorganizuje vaše psací potřeby, ale také oživí váš pracovní stůl. Tento projekt je vhodný pro začátečníky i pokročilé háčkaře. Pojďme se pustit do tvoření a proměnit obyčejný hrníček v krásný a praktický doplněk!

Háčkovaný obal na hrneček - návod

Co budeme potřebovat:

Použité metody:

  • Pevné oko (PO)
  •  Krátký sloupek (KS)
  •  Řetízkové oko (ŘO)

K výrobě obalu můžeme použít jakýkoliv hrneček, návod si pak stačí přizpůsobit dané velikosti.

Obal na hrneček se skládá ze 4 základních částí, které si společně uháčkujeme.

 Háčkovat začneme vnitřní částí, která se bude vkládat do hrnečku (1), potom uháčkujeme dva díly venkovní části (2,3) a poutko (4). Nakonec k sobě vše přišijeme.

Háčkovaný obal na hrneček - návod

1. Vnitřní část:

1. řada: do magického kroužku uháčkujeme 8x KS, zakončíme PO do prvního KS

2. řada: 1x ŘO, do každého KS, uháčkujeme 2 KS, ukončíme PO (celkem 16 KS)

3. řada: 1x ŘO,1x KS do KS, přidáváme 2x KS do jednoho KS - opakujeme do konce řady, PO (celkem 24 KS)

4. řada: 1x ŘO, 2x KS, přidáváme 2x KS do jednoho KS – opakujeme do konče řady, PO (celkem 32 KS) – já jsem háčkovala 4 řady dna, to bylo pro můj hrneček dostačující :)

Háčkovaný obal na hrneček - návod
Háčkovaný obal na hrneček - návod

5. řada -20. řada: háčkujeme krátké sloupky bez přidávání (celkem 32 KS) – zde přizpůsobte počet řad, abyste vyplnili celý hrneček

21. řada: v poslední řadě jsem do každého KS háčkovala dva KS a rozšířila na dvojnásobný počet, aby mi výsledný košíček do hrnečku pěkně sedl (celkem 64 KS), práci ukončíme a necháme si delší konec na přišívání.

2. Venkovní část – první:

1. řada: uháčkujeme řetízek podle hloubky hrnečku, já jsem háčkovala 15x ŘO. Začneme háčkovat do 2. očka od háčku, tedy 14x KS.
 

2. řada:1x ŘO, otočíme a háčkujeme zpátky 14x KS. Uháčkujeme tolik řad, abychom obalili hrneček po obvodu, od ouška k oušku. Já jsem háčkovala 39 řad. Ukončíme a necháme si delší konec.


 

3. Venkovní část – druhá:

Uháčkujeme si ještě druhou část venkovního obalu. Postupujeme stejně jako při háčkování první části, jen základní řetízek si uděláme kratší. Já jsem háčkovala 12x ŘO, tedy 11x KS, celkem 39 řad. Ukončíme a necháme si delší konec.

4. poutko:

1. řada: uháčkujeme 6x ŘO, začneme háčkovat do 2. očka od háčku, tedy 5x KS

2. řada - 8.řada:1x ŘO, 5x KS

9. řada: uháčkujeme 8x ŘO a spojíme pevným okem s prvním krátkým sloupkem 8.řady. Vznikne nám poutko pro knoflík. Ukončíme přízi.

Háčkovaný obal na hrneček - návod
Háčkovaný obal na hrneček - návod

Zakončení:

V poslední fázi budeme jednotlivé části sešívat dohromady. Nejprve sešijeme část 2 + 3 a prošijeme na několika místech, aby vznikly kapsičky na tužky, popřípadě háčky.

Pak sešijeme vnitřní a vnější část. Nakonec přišijeme poutko a knoflík. Zapošijeme konce a máme hotovo.

Doufáme, že vás tento návod inspiroval k vytvoření vlastního obháčkovaného hrníčku na tužky/háčky. Ať už jej použijete sami, nebo darujete někomu blízkému, tento stojánek jistě potěší každého svou jedinečností a kreativitou.

 Přeji všem háčkařkám a háčkařům hodně zdaru při tvoření. Ať Vám přinese hotový výrobek tolik radosti jako mně. :)

Za tým Pro Háčkování
Markéta Marešová

Háčkovaný obal na hrneček - návod