!!! AKCE doprava do Balíkovny za 59 Kč !!!! využijte speciální akční cenu pro doručení vaší objednávky do Balíkovny.

1. máj

Byl pozdní večer, první máj,

večerní máj, byl lásky čas…

 

Den zamilovaných…

 

Ve světě je dnem zamilovaných Svatý Valentýn. U nás už si taky proráží svou cestičku, ale přiznejme si, že pro nás je opravdový den zamilovaných na 1. máje. S tímto dnem je spjato několik tradic, ale asi tou nejoblíbenější je líbání pod rozkvetlým stromem :) Tato tradice říká, že ženy, které budou pod stromem políbeny, do roka a do dne vykvetou do krásy. Někde se dokonce dozvíte, že se do roka a do dne vdáte. Ženy, které polibek nedostanou, tak uschnou. Ale nevěšte hlavu, stromů na takovou příležitost je hned několik... švarného jinocha můžete potkat třeba pod třešní, višní, jabloní nebo i břízou a třeba i ti nezadaní mohou najít svou osudovou lásku pod jedním z těchto stromů. Přece jen je Máj, lásky čas :)

 

Dříve, a někde snad i v dnešní době, se dávala láska najevo tím, že na prvního máje vylévali milenci cestičku z hašeného vápna mezi svými domy nebo svému milému nebo milé namalovali vápnem srdce na vrata. Pokud jste nesmělí a někdo se vám líbí, možná se můžete touto tradicí nechat inspirovat ;)

 

Další takovou známou a oblíbenou tradicí je stavění májky, která pochází z 15. století. Muži se vypraví v předvečer prvního máje do lesa, aby pokáceli strom, ze kterého pak vytvoří májku. Jehličnatý strom oklestí, pověsí na něj velký věnec, ozdobí různobarevnými stuhami a postaví vzhůru. O důvodu stavění májky kolují různé pověsti… Někde to značí oslavu jara, jinde tím slaví mládí, lásku a plodnost, ale také se májka staví na ochranu proti zlým silám. Ať je důvod jakýkoliv, májka se většinou staví 30. dubna a celý měsíc ji hlídají místní hoši a muži, aby ji nikdo neukradl. Měli by z toho pěknou ostudu! Většinou mezi sebou soupeří sousední vesnice, a když se někomu podaří uříznout a odnést májku z vedlejší vesnice, tak ti "okradení" si ji pak musí vykoupit, nejčastěji sudem piva :D Poslední květnový den se májka kácí a ti, kteří obhájili svou májku a tím i čest, si můžou oddychnout a pořádně to oslavit :)

 

A co vy? Slavíte první máj? Dodržujete nějaké tradice? Pokud máte chuť, budeme rádi, když se s námi podělíte o Vaše prvomájové historky, ať už se týkají polibků, stavění májek nebo se vám v tento den přihodilo něco jiného krásného či vtipného... 

 

Dle našeho názoru je 1. máj ve znamení růžové barvy… růžové květy jabloní a třešní, romantická láska… Jakou barvu myslíte, že jsme vybrali pro měsíc květen? Uhodnete to? Už zítra se můžete těšit na další blog o této barvě :)